BAKA > Bakadan Haberler > Alman Medyasına Üst Düzeyde Bilgilendirme

Alman Medyasına Üst Düzeyde Bilgilendirme

12.01.2018 divider image
divider image

T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) organizasyonunda, Almanya’nın önemli medya kuruluşlarından 15 basın mensubu Antalya’ya getirildi. 3 günlük programda; Antalya’da serbest bölgedeki firmaları ve SunExpress’i ziyaret eden Alman basın mensupları, Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL ile toplantılarda biraraya geldi. Bakanlar Çavuşoğlu ve Kurtulmuş, Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri, Türkiye’nin yükselen ekonomisi ve turizmini Alman medya mensuplarına anlattı, sorularını cevaplandırdı.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, gerçeklerle örtüşmeyen yanlış aksettirilmeye çalışılan Türkiye algısına karşı, Türkiye'nin global ölçekte almış olduğu mesafeyi Avrupalı basın kuruluşlarına anlatmayı hedefleyen yeni program hazırladı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın da organizasyonuna katkı sağladığı 3 günlük programla; Belek Regnum Carya Hotel’in ağırladığı ARD’den Oliver Mayer-RÜTH, Zeit’den Michael THUMAN, ZDF’den Sevcan YAVAŞ, FAZ’dan Christian GEİNİTZ, Seta’dan Zafer MEŞE, Tagesspiegel’den Kevin HOFFMANN, Die Tageszeitung’dan Ebru TAŞDEMİR, Süddeutsche’den Christiane SCHLÖTZER, Der Freitag’dan Dr.Yaşar AYDİN, Delasocial’dan Sacit DİZMAN, WiWo’dan Phillip MATTHİES, Der Spielgel’den Maximilian POPP, ARD-Hörfunk’dan Karin SENZ, DPA’dan Can MEREY ve Handelsblatt’dan Ozan DEMİRCAN’dan oluşan Alman basın mensupları, İzmir’deki ziyaretlerinin ardından 3 günlük program için Antalya’ya geldi.

Antalya Valisi Münir KARALOĞLU’nun da katıldığı Belek Regnum Carya Hotel’deki toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendirdi ve ikili ilişkilerde bazı sorunların yaşanmasına karşın tarafların ilişkilerin düzeltilmesi konusunda bir irade ortaya koyulduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı ÇAVUŞOĞLU, Alman basın mensupları ile akşam yemeğindeki toplantı sonrasında sosyal medyadaki paylaşımında, “Memleketim Antalya’yı ziyaret eden Alman basın mensuplarıyla Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri değerlendirdik. Türkiyemizin yükselen ekonomisi ve turizmini misafirlerimize anlattık” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL de, Alman gazeteciler ile kahvaltılı toplantıda buluşarak Antalya turizmi ve Büyükşehir Belediyesi'nin sektöre sağlamış olduğu hizmetler hakkında bilgi verdi. Kendisinin de eski bir gazeteci olduğunu hatırlatan Başkan TÜREL, meslektaşlarını Antalya'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve medya mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA ÇOK UZUN YILLARA DAYALI BİR DOSTLUK

Alman basın mensupları Kültür ve Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ ile de öğle yemeğinde biraraya geldi. Türkiye ile Almanya arasında çok uzun yıllara dayalı bir dostluk ve müttefiklik olduğunu vurgulayan Bakan KURTULMUŞ, turizmin, siyasetin dilinin farklı olduğunu, turizmin, kültürün imkanlarından istifade ederek iki ülke arasındaki sorunların daha kısa sürede bertaraf edilmesi ve ilişkilerin eski dönemlerin üstüne çıkarılmasıyla ilgili çalışmalar sürdürüldüğünü belirtti. Bakan KURTULMUŞ, ilişkilerin iyileştirilmesinin en temel şartlarından birisinin karşılıklı iyi niyetle oturup, aynı masanın etrafında konuşabilmek, fikirleri, görüşleri birbirlerine rahatlıkla aktarabilmek olduğunu kaydetti. Bakan KURTULMUŞ, sosyal medya hesabında, “Almanya’dan ülkemize gelen medya kuruluşları mensuplarıyla Antalya’da bir araya geldik. Çok verimli geçen toplantıda iki ülke ilişkilerini ve turizmi değerlendirdik” dedi.

Alman basın mensupları, Antalya Serbest Bölge’deki firmalar ile SunEkspres’i ziyaret edip Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker AYCI’dan da bilgi aldı.

Almanya’nın önde gelen medya kuruluşları temsilcilerine yönelik İstanbul, Sakarya- Antep programlarının ardından üçüncüsü gerçekleştirilen İzmir ve Antalya programın başarıyla tamamlandığını belirten Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa RUMELİ de, “Alman basın heyeti ile buluşturduğumuz Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanımız sayın Numan KURTULMUŞ, Türkiye hakkında soruları cevapladı ve endişeleri giderdi. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Menderes TÜREL de Antalya ile ilgili bilgilendirdi” dedi. Kalkınma ajanslarıyla yakın işbirliği içinde olduklarını Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve İzmir Kalkınma Ajansı ile ortak platformda faydalı çalışmaya imza attıklarını belirten Başkan Yardımcısı RUMELİ, şöyle devam etti: “Gerçekler ile örtüşmeyen ve yanlış aksettirilmeye çalışılan yurt dışındaki Türkiye algısına karşı bir çok tanıtım etkinliği düzenlemekteyiz. Türkiye'nin güvenilir ortamını, imalat sanayindeki rekabet avantajlarını, turizm sektöründeki potansiyelini, kısacası Türkiye'nin global ölçekte almış olduğu mesafeyi Avrupalı basın kuruluşlarına ilk elden anlatıyoruz, yerinde gösteriyoruz. Ülkemizin hızla büyümeye devam eden ekonomisi ve yatırımcılara güven veren yatırım ortamı ile uluslararası ekonomi çevrelerinde yeniden yıldızı parlıyor. İlgili kurumlarımız ile koordinasyon halinde Türkiye ekonomisi ve genel algısı hakkında ortak çalışma yürütülmesi büyük önem taşıyor. Bu etkinliklerimiz kapsamında Ülkemizin yurtdışındaki algısına yönelik faydalı çalışmalarımıza Yatırım Ajansı olarak önümüzdeki  dönemde de devam edeceğiz.”(12.01.2018)