BAKA > Bakadan Haberler > BAKA’da Gündem; Milli Teknoloji Güçlü Sanayi

BAKA’da Gündem; Milli Teknoloji Güçlü Sanayi

26.11.2018 divider image
divider image

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu’nun Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU başkanlığındaki Kasım ayı olağan toplantısı, geniş katılımlı olarak T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünce belirlenen ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ gündem maddesiyle gerçekleştirildi. Toplantıda; illerde karar alma düzeyinde yer alan BAKA Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte ilgili paydaşların Antalya, Isparta ve Burdur sanayisinin sorun, talep ile beklentileri ele alındı. Bölgedeki üniversite rektörleri, sanayiciler, il sanayi ve teknoloji müdürleri, KOSGEB il müdürleri, organize sanayi bölgeleri ve serbest bölge temsilcileri, teknokent müdürleri, iş dünyasının STK’ların temsilcileri sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiği toplantıda ele alınan konular, sorunlar ve çözüm önerileri kapsamlı bir rapor haline getirilip T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulacak.

Isparta Valiliği Göl Toplantı Salonu’da Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU başkanlığındaki BAKA Yönetim Kurulu’nun ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ gündem maddesiyle gerçekleştirdiği geniş katılımlı toplantısına; Yönetim Kurulu üyeleri Burdur Valisi Hasan ŞILDAK, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya GÜNAYDIN, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Ali BOLAT, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer BAĞCI, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa TUTAR, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf KEYİK ile bölgedeki üniversite rektörleri, sanayiciler, il sanayi ve teknoloji müdürleri, KOSGEB il müdürleri, organize sanayi bölgeleri temsilcileri, teknokent müdürleri, işdünyasının STK yöneticileri katıldı.

‘FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK’

Antalya, Isparta ile Burdur’un ekonomileri ve üretimleri sanayinin geleceği sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alınacağı toplantının açılışında BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU, “Bakanlık talimatıyla belirli toplantıları genişletilmiş olarak yapıyoruz. Klasik yönetim kurulu toplantısı değil bakanlığın belirlemiş oldukları konu gündemiyle 3 ilimizde faaliyet yürüten gerek girişimcilerin, üniversitelerin, STK’ların gerekse bakanlık temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir toplantı olacak. O yüzden önceki yönetim kurulu toplantılarından farklılığı olacak. İllerimize ilişkin sorunları burada masaya yatırmak, herkese söz hakkı vermek, fikir alışverişinde bulunmak ve çıkacak ortak görüşlerin bakanlığa iletilmesi sağlanacak. Toplantımızın başlığı hepimizi ilgilendiren bir başlık ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve Bakanlığımızın belirlediği alt başlıkları. Bu başlıklar üzerinde söz alarak, yöneticiler olarak bizler neler yapabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz, sanayi ve ticaret odaları, üniversiteler nasıl katkı verebilir bu toplantıda onları tartışacağız. Daha sonra bütün Türkiye’de 26 Kalkınma Ajansı’nın yaptığı toplantılardan ortaya çıkan sonuçlarla ülkemiz için ortak bir görüş havuzu oluşturulacaktır. Vakti geldiğinde de mutlaka hepimiz bunlardan faydalanacağız” diye konuştu.

Isparta Valisi SEYMENOĞLU başkanlığındaki ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ toplantısında; katılımcıların ‘Finansmana Erişim (İşletme ve Yatırım Sermayesi)’, ‘Beşeri Sermaye’, ‘Kurumsal Yapılanma’, ‘Fiziki Altyapı’, ‘Ulusal ve Uluslararası Pazara Erişim ve Tutunma’, ‘Üretim Maliyetleri’, ‘Devlet Destekleri’, ‘Kalite ve Markalaşma’, ‘Profesyonel Danışmanlık Gereksinimi’, ‘Mevzuata Dair Sorunlar’ ile ‘Ekonomik Belirsizlik’ alt başlıklarındaki görüş ve önerileri ele alındı. Toplantıda ele alınan konular, dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri, katılımcıların genel yaklaşımına ve beklentilerine ilişkin bir genel değerlendirme yazısı ile birlikte kapsamlı bir rapor haline getirilip Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulacak.(26.11.2018)