BAKA > Bakadan Haberler > BAKA Yönetim Kurulu Isparta’da Toplandı

BAKA Yönetim Kurulu Isparta’da Toplandı

27.03.2018 divider image
divider image

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, Isparta Valiliği’nde toplandı. BAKA Yönetim Kurulu’nun Burdur Valisi Şerif YILMAZ başkanlığındaki toplansına; Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali BOLAT, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer BAĞCI, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf KEYİK ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah MADENCİ katıldı.

BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, Mart ayı olağan toplantısı öncesinde Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Toplantının açılış konuşmasında BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Burdur Valisi Şerif YILMAZ, alınacak kararların Antalya, Isparta ve Burdur illeri ile bölge halkı için hayırlara vesile olmasını temenni etti. BAKA’nın bölgeyle ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirten Vali YILMAZ, “Son personel alımı sonrasında arkadaşlarımız göreve başladı. Daha önce gündeme getirdiğimiz özellikle hizmetin ayağa gitmesi yönünde Kalkınma Ajansımız’ın bölgede daha fazla görev üstlenmesi bakımından ticaret odası olan il merkezleri ve ilçelerimizde vatandaşımızın müteşebbisimizin muhatap olacağı ajansımızdan bir personelin hizmet vermesiyle ilgili bir karar almış olacağız. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. İnşallah hayırlı olur. Bazı ilçelerimizin il merkezine olan uzaklığı dikkate almak suretiyle daha ziyade geliş gidiş mesafesi zor olan ve müteşebbisin yoğun olduğu yerlerde daha kolay ulaşılması açısından bu uygulamaya geçmiş olacağız” dedi.

BAKA’nın 2018 Mali Destek Programı’na proje başvurularının tamamlandığını, projelerin ön inceleme sürecinin devam ettiğini ve sonrasında bağımsız değerlendirme sürecinin başlayacağını kaydeden Vali Şerif YILMAZ, “İki alt başlık vardı bildiğiniz gibi. Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında 22 başvuru yapıldı. Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında 38 başvuru oldu. Toplamda 60 proje başvurusu yapıldı. Toplam bütçe büyüklüğü 85 milyon TL iken ajansımızdan talep edilen toplam destek miktarı 54 milyon TL. Değerlendirmelerin kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor” diye konuştu. BAKA’nın bölgenin kalkınmasında lokomotif görev üstlenen tarım, hayvancılık ve tıbbi aromatik bitkiler sektörlerini destekleyecek güdümlü projeleriyle ilgili de bilgiler veren Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Burdur Valisi Şerif YILMAZ, sözlerine şöyle devam etti:

BATI AKDENİZ’DEKİ LOKOMOTİF SEKTÖRLERDE 3 ÖNEMLİ PROJE

“Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu Antalya Tarımsal Sulama Amaçlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu ile ilgili proje onaylandı proje uygulama safhasında. Yine Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz’in hazırlamış olduğu Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi’ni Yönetim Kurulumuz kabul etmiş ve sözleşmesini geçen ay imzalamıştı. Isparta ile ilgili Süleyman Demirel Üniversitemiz’in hazırlamış olduğu Gül ve Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı Projesi ile ilgili kararı alıp süreç başlamış olacak. 3 güdümlü projelerimizin de bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Amacımız; güdümlü projelerle bölgemizde lokomotif görev üstlenen sektörlerin desteklenmesidir.

Antalya turizmin başkenti aynı zamanda da sebzede Türkiye’nin ihracata yönelik hem kapısı hem de merkezi. Çiftçilerimize en fazla girdi maliyeti yüksek olan sulamada kullanılan enerjiydi. Enerji desteği vermek suretiyle 7 bin 500 çiftçiyi ilgilendiren çok büyük bir projeyi uygulamaya başladık. Buradaki girdi maliyetinin yüzde 80’lere yakın düşürmüş olacak. İkincisi, biraz önce söylediğim Burdur’daki Süt Teknoloji ve Araştırma Merkezi. Burdur süt sığırcılığı bakımından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri. Mevcut üretilen ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi içinde en ücra kırsalda yaşayan insanlarımıza varıncaya kadar tüm Burdur’u ilgilendiren ana sektörlerinden biri olması hasebiyle de projenin uygulamasına geçildi.

Üçüncü olarak tabi Isparta deyince de hepimizin bildiği gibi tıbbi aromatik bitkilerle ilgili Türkiye’nin marka olmuş bir şehrimiz. Isparta Merkez ve Burdur, Afyonkarhisar başta olmak üzere diğer illerimizde tıbbi aromatik bitkilerle ilgili Türkiye’de belli bir kapasitenin yakalanmasına çalışılıyor. Bugün ithal ettiğimiz birçok ürünün Türkiye’de üretilebileceği aşikardır. Güdümlü projelerle ilgili çalışmayı bir sene önce başladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tıbbi aromatik bitkilerle ilgili bugün araştırma komisyonu kuruluyor. Konunun ülke gündemine taşınmasına belki bizim de katkımız olmuştur diye değerlendiriyorum. İnşallah hayırlı olur. Dünya kadar dövizimizi yurtdışına veriyoruz. Özellikle yağlar ve diğer konsantreleri bu laboratuvarlarda değerlendirilip piyasaya sürme imkanımız olmuş olacak. Cazibe merkezi olması açısından bölgemiz bu konuyla ilgili yönlendirici akredite olmuş laboratuvarla beraber Türkiye’nin merkezi olacaktır diye ümit ediyorum. Üç güdümlü projemizin de hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte tüm valilerimiz, başkanlarımız, yönetim kurulu üyelerimiz ve çalışanlarımızla beraber projeyi hazırlayan kurum çalışanlarımızın da çok büyük emekleri ve destekleri oldu. Özellikle Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN’ın da kaynak aktarma anlamında çok büyük desteği oldu. Buradan onu da ifade etmek istiyorum. Bölgemiz adına kendilerine teşekkür ediyoruz. Bunun dışında da gündemimizde olan diğer konuları görüşüp bugün karar vermiş olacağız. Ben tekrar yapacağımız toplantının hayırlı olmasını diliyorum. Alacağımız kararların bölgemize insanımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Basına kapalı devam eden BAKA Yönetim Kurulu Olağan Mart Ayı Toplantısı; gündemde yer alan maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.(27.03.2018)