BAKA > Bakadan Haberler > Batı Akdeniz EMİTT 2018’de Tanıtıldı

Batı Akdeniz EMİTT 2018’de Tanıtıldı

31.01.2018 divider image
divider image

Turizm profesyonellerinin buluştuğu Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’un katıldığı törenle açılan 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT 2018); Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) koordinasyonu ve desteği, bölgedeki kamu kurumları ve özel sektör temsilcilerinin işbirliğinde açılan stantlarda Batı Akdeniz tanıtıldı. BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Burdur Valisi Şerif YILMAZ, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN ile birlikte açılış törenin ardından Bakan KURTULMUŞ ile görüşerek sohbet ettiği Kültür ve Turizm Bakanlığı standı ile illerin stantlarını ziyaret etti. Vali YILMAZ, müşterek açılan Burdur Isparta standında da misafirlerini ağırladı. TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri ile TÜRSAB üyesi acentelerin yetkililerinden oluşan heyet; birlikte tanıtım çalışması yapılan Burdur Isparta standını ziyaret etti. TÜRSAB heyeti, yeni tur planları ve işbirlikleri için fikir alışverişinde bulundu.

Burdur Valisi Şerif YILMAZ, Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN öncülüğünde BAKA koordinasyonundaki tanıtım çalışmaları TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25-28 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleşen EMİTT 2018’de sürdürüldü. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) koordinasyonu ve desteği, bölgedeki kamu kurumları ve özel sektör temsilcilerinin işbirliğindeki Batı Akdeniz’i tanıtım çalışmaları; bütün bölgeler ve ilgili kesimlerin 'Destination Antalya' başlığı altında toplandığı Antalya standı ile Isparta ve Burdur’un birarada olduğu stantta gerçekleştirildi.

Gülleri, lavantası ve gölleri ile dikkatleri çeken Isparta Burdur standında; antik çağlardan bu yana çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan bölgenin tarihi, eserleri, Sagalassos, Kybra ve Psidia başta olmak üzere antik kentleri, Salda ve Eğirdir gölleri, Davraz ve Salda kayak merkezleri gibi doğası, müze ve ören yerleri, eko, sağlık, inanç ve kültür, spor, yayla gibi alternatif turizm zenginlikleri turizm profesyonelleri ile seyahat tutkunlarına tanıtıldı. Açılış törenin ardından BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Burdur Valisi Şerif YILMAZ da, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN ile birlikte illerin stantlarını ziyaret etti. Vali YILMAZ, Kültür ve Turizm Bakanlığı standında da Bakan Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ile görüşüp sohbet etti. Fuar alanındaki ziyaretlerinin ardından birlikte açılan Burdur Isparta standına geçen Vali YILMAZ, misafirlerini ağırladı.  

TÜRSAB HEYETİ ISPARTA BURDUR STANDINDA

Uluslararası turizm profesyonelleri ve seyahat tutkunlarının buluştuğu 4 gün süren erken rezervasyon indirimleri, tatil çekilişleri, Türkiye’nin dâhil olduğu 85 ülkenin tatil noktaları tanıtımlarının yapıldığı EMITT 2018’te Batı Akdeniz stantları da ilgi gördü. Gül ile lavantanın suyu ile kolonyaları, gül lokumu, ceviz ezmesi gibi yöresel ürünlerin ikram edildiği Isparta Burdur standını 40 kişilik TÜRSAB heyeti de ziyaret etti. BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Burdur Valisi YILMAZ ile görüşen Yönetim Kurulu üyesi Davut GÜNAYDIN başkanlığında komite başkanları, bölgesel yürütme kurulu üyeleri, Genel Sekreter Çetin GÜRCÜN ile acente yetkililerinden oluşan 40 kişilik TÜRSAB heyeti, Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin GÖZGÜN, Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet ÖZDEMİR, Isparta Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Resul TAŞTAN ve stantta yerel sektör temsilcileri ile biraraya gelip yeni tur programları ve işbirliklerini ele aldı. Isparta ve Burdur’un birlikte tanıtıldığı stantta lavanta tarlaları, gül bahçesi ve Salda Gölü büyük fotoğrafının bulunduğu ‘Haydi Selfi Çek’ bölümü ise ziyaretçilerin ilgisini çekti. 65 bin metrekarelik alanda 12 salonda gerçekleştirilen yabancı basın mensuplarının da takip ettiği EMİT 2018’deki Isparta-Burdur standında; Isparta’dan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Eğirdir ve Güneykent belediyeleri, Keçiborlu Kaymakamlığı, Kuyucak Kadın Kooperatifi, Bizim Eğirdir Platformu, Barida Hotels ve Mavi Sedir Hotel, Burdur’dan da Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Lisinia Doğa, Karacaören Saklıgöl Evleri, Tefenni Villas ve Lago di Salda otelleri tanıtım yaptı.

Asya, Avrupa, Uzakdoğu, Latin Amerika dahil 85 ülkeden yaklaşık 5 bin firma ile markayı biraraya getiren EMITT, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenlendi. Alanda yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları oluşturan EMITT 2018; 85 ülkeden bin 65 katılımcı ile 54 bin 364 ziyaretçiyi ağırladı. Fuar süresince ‘Türkiye’de Seyahat Acenteciliğinin Geleceği’, ‘Dünyada Yeni Trend; Gastronomi Turizmi’, ‘Şehrin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması’, ‘Yerel Kalkınma ve Turizm’, ‘Gelişmekte olan Pazarlarda Online Satış ve Gastronomide Farkındalık’ konulu panellerin yanı sıra katılımcı ülke ve şehirlerin birbirinden renkli etkinlikleri de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.(29.01.2018)