BAKA > Bakadan Haberler > Batı Akdeniz’in Yöresel Ürünleri YÖREX’de Tanıtıldı

Batı Akdeniz’in Yöresel Ürünleri YÖREX’de Tanıtıldı

31.10.2018 divider image
divider image

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) bu yıl 9’uncu kez düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya Expo Center’da gerçekleştirildi. 72 il, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılımcılarla Antalya’da 5 gün süren YÖREX’de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) açtığı stantta Isparta ve Burdur’un yöresel lezzet ve ürünleri sergilendi. Açılış konuşmaları ve kurdelenin kesilmesinin ardından protokol üyeleri YÖREX’de aralarında BAKA’nın açtığı Isparta ve Burdur’un ürünlerinin sergilendiği stantları ziyaret ederek yöresel lezzetleri tattı, ürünleri inceledi. Yöresel ürün şöleni yaşatan YÖREX’in açılışı Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip ASAN, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, ATSO Başkanı Davut ÇETİN, ITSO Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, ITB Başkanı Ahmet ADAR, Burdur TB Başkanı Ömer Faruk GÜNDÜZALP, Kalkınma Ajansları genel sekreterleri, ticaret ve sanayi odası ile ticaret borsaları başkanları, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katılımıyla yapıldı.

TOBB'un desteğiyle ATB’nin `Sizin Oraların Nesi Meşhur` sloganıyla 9. kez düzenlediği ve bu yıl 200 bin ziyaretçi hedefiyle açılan Yöresel Ürünler Fuarı’nı (YÖREX), 207 bin 483 kişi ziyaret etti. Türkiye’nin 72 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 485 firma yüzlerce yöresel ürününü sergilediği YÖREX’de Burdur’un haşhaş ve ceviz ezmelerinden Bucak salebine, Isparta’nın gül ve lavanta ürünlerinden Yalvaç’ın kaymağına, Isparta ekmeğinden nara, Döşemealtı halısından Alaca dokumaya, Kumluca ernez balından İbradı pekmezine, Kumluca domatesinden Alanya muzuna Manavgat susamına kadar Batı Akdeniz’in çok sayıda yöresel ürünü tanıtıldı.

BATI AKDENİZ'İN TATLARI VE ÜRÜNLERİ

Yerel tatların ve ürünlerin tanıtımı, katma değer ve markalaşmasına katkı sağlayan YÖREX’te Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) açtığı stantta gül, lavanta ile elmadan üretilen gıda ve kozmetik ürünleri, gül ve lavanta lokumu, lavanta balı, kapari, Bucak Salebi, ceviz ezmesi, Yalvaç hamursuzu, Isparta ekmeği, Yalvaç kaymağı, rezene, haşhaş kıtırı, Yassıgüme Dimrit üzümüne kadar yöresel lezzetler ile Alaca dokumalar, Sipsi, gül, lavanta ile deriden üretilmiş hediyeliklere kadar çok sayıda yöresel ürün ziyaretçilere tanıtıldı.

72 ilden çok sayıda üst düzey yönetici, oda ve borsa başkanının katılımıyla kapılarını açan YÖREX’de; Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, oda ve borsa yönetim kurulu üyeleri de; Isparta ve Burdur yöresel lezzet ile ürünlerinin sergilendiği stantlardaki tanıtım çalışmalarına destek oldu.

YÖRESEL DEĞERLERE SAHİP ÇIKAN KALKINMA AJANSLARINA TEŞEKKÜR

207 bin 483 kişinin ziyaret ettiği 10 bin metrekare alanda ANFAŞ Fuar Merkezi’ndeki YÖREX’de 5 gün yöresel ürün şöleni yaşandı. YÖREX’e katılan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile birlikte 19 kalkınma ajansına da ‘yöresel değerlere sahip çıkarak verdiği katkılar ve destekler’ için teşekkür plaketi verildi. ATB Başkanı Ali ÇANDIR, 10 yıl önce bir hayal olarak başlayan Yöresel Ürün Projesi’nin kalkınma ajansları, odalar, borsalar ve yerel yönetimlerin desteğiyle fidana dönüştüğünü belirterek “Yine sizlerin desteğiyle bu fidan çınar olacak” dedi. Yöresel ürünler projesinin, geçmişe sahip çıkmak, kırsal kalkınma, yerinde istihdam gibi hedeflerinin kalkınma ajanslarının hedefiyle örtüştüğünü belirten Ali ÇANDIR, “Sizden gelen görüş ve önerilerle fuarımızı bir adım daha ileriye götürebiliriz” diye konuştu. Çandır, fuarın hedeflerini kalkınma ajansı temsilcileriyle paylaştı.(28.10.2008)