BAKA > Bakadan Haberler > Batı Akdeniz Yaş Meyve Sebzesinde Yeni Pazarlar Hedefi

Batı Akdeniz Yaş Meyve Sebzesinde Yeni Pazarlar Hedefi

22.10.2018 divider image
divider image

Yaş sebze ve meyvede marka Antalya’da ilk kez gerçekleştirilen InterFresh 2018’in ana paydaşlarından ve açtığı stantta Isparta ve Burdur’dan sektör temsilcilerine tanıtım imkanı da sağlayan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), fuarla eş zamanlı olarak Körfez ve Ortadoğu ülkelerinden 37 kişilik alım heyetini Antalya’ya getirdi. Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Sudan, Umman ve Yemenli alım heyeti, InterFresh 2018’de Batı Akdenizli sektör firmaları ve birliklerle yeni ticari işbirlikleri için çok sayıda ikili görüşme yaptı. Fuarda BAKA’nın Antalya, Burdur, Isparta hakkındaki bilgilendirme toplantısına katılan konuk heyet, 3 günlük programda ziyaret ettikleri Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nde (BAİB) sektörün profesyonellerinden oluşan yöneticileri tarafından bilgilendirildi, soruları cevaplandırıldı. İnterFresh 2018’deki tarım ürünlerini çok beğendiklerini yeni bağlantılar için önemli görüşmeler yaptıklarını söyleyen alım heyeti üyeleri, topraksız tarım da yapılan seraları ve deneme fide üretimi yapılan tesisleri de gezdi. Bu arada, BAKA’nın açtığı ilgi gören stantlarında çok sayıda ikili görüşme yapan Isparta ve Burdurlu sektör temsilcileri, tanıtımını yaptıkları kapari, elma, rezene gibi tarım ürünleri için çok sayıdaki olumlu görüşmelerin yakın zamanda iş bağlantısına dönüşeceğini ifade etti.

Interfresh 2018 Yaş Sebze ve Meyve Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı, Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, Bosna Hersek Büyükelçisi Bekir SADOVİC, Makedonya Büyükelçisi Zvonka MUCUNSKA, Brezilya Büyükelçisi Eduardo Riccardo Gradilone NETO, Letonya Büyükelçisi Peteris EELFERTS, Moğolistan Büyükelçisi Bold RAVDAN, tarım sektörünün önde gelen firmalarının yetkileri ve yurt içi ve yurt dışından çok sayıda alım heyetinin katıldığı törenle açıldı. Açılış sonrasında Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL ziyaret ederek beğendiklerini belirttikleri BAKA standında çalışanlara başarı diledi. 23 ülkeden yüzlerce alım heyetinin katıldığı AntExpo fuar firmasınca organize edilen InterFresh 2018 Fuarı’nda, BAKA Yönetim Kurulu’nun kararıyla fuarda açılan 100 metrekarelik BAKA standında aralarında kooperatif, birlik, belediyeler ile firmalardan oluşan Isparta’dan 7 Burdur’dan da 5 temsilci, ürünlerinin tanıtımını yapıp ticari bağlantılar için çok sayıda ön görüşme gerçekleştirdi.

KÖRFEZ ORTADOĞU ÜLKELERİNDEN HEYETİ

Sektörün ilgili kurum, kuruluş ve firmaları ile işbirliğinde Antalya, Isparta ve Burdur’un yaş sebze meyvede katma değerinin yükseltilmesi, ihracatındaki pazar payının artırılması, hedef pazarların çeşitlendirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren BAKA, İnterFresh 2018 ile eş zamanlı olarak hazırladığı programda; Körfez ve Ortadoğu ülkeleri firmalardan oluşan 37 kişilik alım heyetini Antalya’ya getirdi. Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus GÜNAYDIN’ın direktifleri ile gerçekleştirilen, Antalya Valisi Münir KARALOĞLU’nun evsahipliğini yaptığı alım heyeti programına katılan Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Sudan, Umman ve Yemenli firma yetkilileri, InterFresh 2018’de Antalya, Isparta ile Burdur’dan sektör temsilcileri ile işbirliği fırsatları amacıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Heyet üyeleri, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah MADENCİ, Antalya Taze Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ANTKOMDER) Başkanı Nevzat AKÇAN, Antalya Yaş Meyve Sebze Tüccarlar Derneği (ANTESE) Başkanı Adem ÖZAYDIN, THY Antalya Kargo Müdürü Emre BULUT ve uluslararası kargo firma Kuehne+Nagel yetkililerinin yer aldığı ‘yaş sebze meyve bilgilendirme toplantısı’na katıldı. Toplantının açılış konuşmasında Genel Sekreter Vekili MADENCİ, BAKA’nın, Antalya, Isparta ve Burdur’un yaş sebze ve meyve ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalarına devam edeceğine vurgu yaptı.

SEKTÖRÜN PROFESYONELLERİ ATSO VE BAİB YÖNETİCİLERİNDEN BİLGİLENDİRME

Irak, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye ve Yemen’den getirilen alım heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’ni (BAİB) ziyaret etti. ATSO’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Cihangir DENİZ, konuk heyete Antalya ve ATSO’nun çalışmaları ile tarım ve sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla ilgili bilgiler verdi. BAKA uzmanlarının eşlik ettiği alım heyeti, BAİB ziyaretinde Başkan Yardımcısı Hakkı Ergin CİVAN, yönetim kurulu üyeleri İsmail ÖZDANDAÇ, Vahit UÇAK, Bahadır ERDOĞAN, Süleyman DURAN, Mehmet ŞAHİN tarafından karşılandı. Batı Akdeniz’in ihracat potansiyelini anlatan CİVAN, Ortadoğulu ithalatçılara ülkelerine gerçekleştirilen ihracat rakamlarını açıkladı, bilgilendirme sonrası soruları cevapladı.

İnterFresh 2018 Fuarı’ndaki tarım ürünlerini çok beğendiklerini yeni bağlantılar için önemli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden gelen heyet üyeleri, topraksız tarım da yapılan seraları ve deneme fide üretimi yapılan tesisleri de gezdi. Antalya’nın Düden Şelalesi, Kaleiçi gibi doğal güzellikleri ile şehir merkezini gezen konuk heyet üyeleri ülkelerine döndü. (20.10.2018)