BAKA > Bakadan Haberler > Burdur ve Isparta'nın Turizm Potansiyeli Etkiledi

Burdur ve Isparta'nın Turizm Potansiyeli Etkiledi

02.08.2018 divider image
divider image

Burdur ve Isparta valilikleri öncülüğünde, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğinde yeni bir tanıtım ve bilgilendirme programı hazırlandı. Bölgenin turizm potansiyelini tanıtmak, sürdürülebilir turizm için önerilerin alınması amacıyla gerçekleştirilen programa İzmir’deki TÜRSAB üyesi 11 acenta sahibi ve yetkililerinden oluşan turizm profesyonelleri katıldı. Konuk heyet üyeleri, 3 günlük programda Sagalassos ve Kibyra antik kentleri, lavanta tarlaları bulunan Isparta’nın Kuyucak Köyü ile Burdur’un Akçaköy’ü, dünyanın en temiz ve derin göllerinden Salda ve Eğirdir ile Burdur İnsuyu Mağarası gibi önemli turizm değerlerini yerinde gördü. İki ildeki sektörün temsilcileri ile yemekli toplantıda tanışan konuk heyet üyeleri, misafirperverliğe teşekkür ederek daha önce fark edemedikleri için özür diledikleri Burdur ile Isparta’nın turizm potansiyeline hayran kaldıklarını, iki ilin özellikle lavanta ve gül gibi turizm ürünlerini markalaştırmasının önemine işaret etti. Acenteler, Burdur ve Isparta valilikleri öncülüğünde Kalkınma Ajansı ile bölgedeki turizm paydaşları işbirliğinde yol haritasının belirlenip, eğitim ve altyapı eksiklerinin giderilmesi için de çalışmalar yapılması önerisinde de bulundu.

TÜRSAB yönetiminin desteği, bölgenin tanıtımı ve yeni turlarla sağlanan turizm hareketliliğinin artarak sürdürülebilir olması amacıyla Burdur ve Isparta valilikleri öncülüğünde BAKA ve TÜRSAB işbirliğindeki çalışmalara bir yenisi eklendi. İzmir’deki seyahat acantelerinin katıldığı 3 günlük tanıtım ve bilgilendirme programı başarıyla tamamlandı. Programa, İzmir’deki seyahat acentelerinden Karadeveci Turizm, Claros Tour, Pronto Tour, Rover Turizm, Bitola Travel, Ece Turizm, Vızıo Tourısm, Diar CBC Turizm, Averkappadokien Turizm, Vispo Travel ile İzmir Turizm acente sahipleri ile yetkilileri katıldı. Konuk heyet üyeleri, Burdur ve Isparta’da turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu Mağarası’nı, Kuyucak ile Akçaköy’deki lavanta tarlalarını, Sagalassos ve Kibyra antik kentlerini, eşsiz güzellikleriyle çekim merkezi olan Salda ve Eğirdir göllerini, Eğirdir’i, çok sayıda arkeolojik değerin bulunduğu Burdur Müzesi’ni, Atabey İslamköy’deki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Burdur Baki Bey Konağı’nı gezdi. Yemeklerde yöresel lezzetleri tatma fırsatı bulan heyet üyeleri, benzersiz sahiliyle çekim merkezi olan Salda Gölü’nde de yüzdü.

BURDUR VE ISPARTA’DAKİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE DEĞERLENDİRME

Konuk seyahat acenteleri heyeti, Burdur ve Isparta’da lavanta ile gül başta olmak üzere ekoturizm alanında çalışmalarını sürdüren, Kuyucak, Güneykent, Yeşilbaşköy, Salda ile Eğirdir’deki belediye, muhtarlık, dernekler ile konaklama tesislerinin temsilcileri, kültür turizm il müdürlüğü yetkilileri ile yemekli toplantıda biraraya geldi. Yerel turizm sektörü temsilcileri ile tanışan TÜRSAB üyesi acenteler, Sagalassos ile Kiybra ile diğer antik kentleri, Salda ve Eğirdir gölleri, lavanta ve gül gibi Burdur ve Isparta’nın potansiyele hayran kaldıklarını ifade edip, vizyon, markalaşma, kaliteli ve fiyat istikrarı olan ürünler gibi yapılması gerekenler ve altyapı eksikleri konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Konuk heyet üyeleri, gördükleri ve Burdur ile Isparta’nın turizm potansiyeli karşısında etkilendiklerini, hayran kaldıklarını ve tur programları hazırlayacaklarını belirtti. Yıllardır sektörde faaliyet gösterdiklerini söyleyen Diar CBC Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Dilek HİSARLILAR, “Yıllardır bölgeden karayoluyla geçtik, ben bu güzellikleri daha önce göremediğim için kendimden çok utandım. Bir çok turist gönderiyoruz ancak kendimiz her yeri göremiyoruz. Gelip geçerken Burdur ve Isparta’nın çoğu güzelliğinin farkına varamamışım. Öyle güzel misafirperverliğiniz var ki teşekkürler” dedi.

Bölgeyi bildiklerini bu kadar detaylı görmenin büyük şans olduğunu vurgulayıp teşekkür eden ve yıllardır turist rehberliği yaptığını söyleyen Bitola Travel’ın sahibi Hüseyin Doğan KÖKÇÜ de, “Önünden geçip de içini görmeden geçtiğimiz için utandık. Sagalassos ve Kiybra antik kentleri harika. Bölge için 2 gece 3 günlük program oturdu kafamda, 1 gece 2 günlük program yetmez. Bizim iç pazar sadece tarihle olmuyor. Yani Sagalassos’u Kiybra’yı verelim olmayacak. Yanına lavantayı, gülü koyduğumuzda, Salda’yı Eğirdir’i koyduğumuzda onları öne çıkardığımızda bölgeyi komple pazarlayacak programlar üretebildiğimizde emin olun Isparta da Burdur da bölge bu işten kazanır diye düşünüyorum. İzmir’de 380 acente bulunuyor 200’ü kültür turu yapıyor. Döndükten sonra programları yazacağız ve herkes kopyalamaya başlayacak. İyisini yazalım ki doğrusunu kopyalasınlar” diye konuştu.

Averkappadokien Turizm’den Murat EKİNCİ ise, “Turist bir arıdır. Arının bıraktığı bal turistin bıraktığı paradır. Arı nereye gider ekilen çiçeklere. Ben Burdur’da ve Isparta’da ekilen çiçeklerin fazla olduğunu gördüm. Bizlere düşen görev de bu zenginlikleri sizlerin yardımıyla da tanıtarak İzmir ve Ege bölgesinden turistleri getirmek. Bizi ağırlayanlara çok teşekkür ediyor hayırlı sezonlar diliyorum” dedi. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi de olan Rover Turizm sahibi Ali YARAMIŞLI da, “Ben daha önce gelmemiştim bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Hayran kaldık tanıtımı İzmir’de ticaret odası nezdinde yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.  

‘GÖRDÜKLERİMİZİ RAPORLA BÜTÜN ÜYELERİMİZE BİLDİRECEĞİZ'

den Kıvanç MERİÇ, “Burada gördüklerimizi yaşadıklarımızın sadece 11 kişide kalmayacaktır. Bunları raporlayıp bütün üyelere bildireceğiz. Yani bu güzellikleri inşallah bütün acenteler bu güzellikleri görecektir” derken, Pronto Tur'un Şube Müdürü Arın BÜYÜTKALTINTAŞ ise şöyle konuştu; “Gül için kapalı tur yaptım. Gülü sevmeyenler Güneykent’e geldiğimizde tanıtımlarıyla Başkanım sayesinde yüzlerini gülsuyuyla temizlemeye başladı. Gülün, lavantanın tanıtımıyla bölge turist çekmeye başladı. Gelecek yıllarda daha çok misafir getirmeye çalışacağız, desteklerini bekliyorum.”

TÜRSAB yönetiminin desteği, bölgenin tanıtımı ve yeni turlarla sağlanan turizm hareketliliğinin artarak sürdürülebilir olması amacıyla Burdur ve Isparta valilikleri öncülüğünde BAKA ve TÜRSAB işbirliğindeki programın ardından konuk seyahat acenete sahipleri ve yetkililerinden oluşan heyet, İzmir’e döndü. (31.07.2018)