BAKA > Bakadan Haberler > Burdur Yeşilova’da Salda Gölü Koordinasyon Toplantısı

Burdur Yeşilova’da Salda Gölü Koordinasyon Toplantısı

13.11.2017 divider image
divider image

Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde; Burdur Valisi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA) Dönem Başkanı Şerif YILMAZ başkanlığında koordinasyon toplantısı yapıldı. Yaz sezonunda büyük ilgi gören Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezi başta olmak üzere turizmde önümüzdeki dönem için yapılacak çalışmaların ele alındığı toplantıda; Burdur’daki kurum müdürleri,  Yeşilova Kaymakamı, Belediye Başkanı, Doğanbaba ve Salda Köyü muhtarları, BAKA Genel Sekreter Vekili de hazır bulundu.

Tanıtım çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren eşsiz turkuazın tonları ve beyaz kumsallarıyla Burdur’un ve ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden Salda Gölü, bu yaz çok yoğun ilgi gördü. Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezi’nin tanıtımına büyük  önem verip bu doğrultuda çalışmalar yapan Burdur Valisi Şerif YILMAZ da, tanıtım noktasında önemli yol alınan Salda Gölü’ne sezon boyunca gelen turistlerin olumlu veya olumsuz dile getirdikleri durumlar ile önümüzdeki yaz sezonunda yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere tüm ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Yeşilova’da koordinasyon toplantısı yaptı.

YERLİ-YABANCI TURİSTLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK ALANLAR

Toplantının açılışındaki konuşmasında Vali YILMAZ, şöyle konuştu; “Özellikle tanıtım çalışmalarıyla birlikte Salda Gölü geçtiğimiz yıl cazibe merkezi haline geldi. Bundan sonraki süreçte amacımız geçen yıl beklenenin üzerinde bir ilginin olmasından kaynaklı yaşanan sıkıntıların giderilmesi, eksikliklerin tamamlanmasıdır. Amacımız önümüzdeki sezondan itibaren bu yoğunluğun artarak devam edeceğini düşünürsek Salda Gölünde ağırlayacağımız yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaçlarını karşılayacak alanları oluşturarak daha düzenli bir ortamda misafir etmektir.

Bununla ilgili bugün tüm ilgili kurum müdürleriyle birlikte Yeşilova ilçemizdeyiz. Yeşilova Kaymakamımız, Yeşilova Belediye Başkanımız, Doğanbaba ve Salda Köyü muhtarlarımızda buradalar. Amacımız eksikliklerle ilgili tespitleri yaparak gerek alt yapı çalışmaları ile ilgili gerekse Salda Gölü’nün bakir halini doğal güzelliğini koruyarak yapılması gereken çalışmaları tüm arkadaşlarla birlikte değerlendireceğiz. Yeşilova ilçemizin Salda Gölü ile birlikte Salda Kayak merkezi de dahil hem yaz, hem de kış turizmine ev sahipliği yapacak gözde bir turizm merkezi olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet ÖZDEMİR tarafından Salda Gölü ile ilgili bir sunum yapılarak geçen yıl yaşanan sıkıntılarla ilgili tespit edilen eksiklikleri Vali Şerif YILMAZ ve toplantıda yer alan hazurunla paylaştı.

UYULACAK KURALLAR, UYARI VE BİLGİLENDİRME LEVHALARI, ÇEVRE TEMİZLİĞİ TEDBİRLERİ

Toplantının devamında özellikle Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan ve yakın zaman önce de yeni slogan olarak SALDİVLER olarak adlandırılan Salda Gölü’nün beyaz adalar bölgesinde kalan kumsallarının korunması açısından araçlarla kesinlikle bu bölgeye girilmemesi ve sahil kenarında mangal yakılmaması hususları görüşüldü. Bunların yanında Salda Gölü çevresinde özellikle yasak olan hususlarla ilgili gerekli bilgilendirme levhaları ve geçen yıl yoğunluktan kaynaklı yetersiz kalan lavabo, tuvalet ve soyunma kabinleri vb. yapılması gereken çalışmalar ve çevre kirliliği konusuyla ilgilide çöp konteynırların bulundurulması konuları değerlendirildi. Belediye Halk Plajı kamp alanına alternatif olarak yeni bir kamp alanı yeri belirlenmesi ve belirlenen alanların dışında kampa izin verilmemesi ve çevre ile ilgili çalışmalar yapılması konuşularak bir takım kararlar alındı.

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi.(08.11.2017)