BAKA > Burdur > Ekonomi

Ekonomi

divider image
divider image

Burdur ili ekonomisi temel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle süt sığırcılığı, damızlık düve temini ve süt üretimi  ile ülkemizin önde gelen illerinden biridir.

Burdur’da faaliyet gösteren 26.566 işletme tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşmaktadır. Bu ailelerin; faaliyet alanı bakımından %15i bitkisel ürün yetiştirmekte, %15 i hayvan yetiştiriciliği yapmakta ve %70 ise hem bitkisel üretim hem de hayvan yetiştiriciliği işini yürütmektedir.

Burdur ili sınırları içerisinde günlük yaklaşık 800 ton, yıllık 300 bin tona yakın süt üretimi gerçekleştirilmekte ve İlimiz uygulanan birçok proje ile de Türkiye tarafından Avrupa Birliği(AB)'ne örnek gösterilmektedir.

Burdur sınırları içerisinde elde edilen süt, 14 süt işletmesi  tarafından yaklaşık %27’si işlenebilmekte, geriye kalan %73 oranında süt miktarı başta Marmara ve ege bölgesindeki fabrikalar olmak üzere ilimiz dışındaki fabrikalarda değerlendirilmektedir. Bu sorunun temel nedeni Burdur’da büyük ölçekli bir süt işleme fabrikasının olmamasıdır. İlimize büyük ölçekli bir süt işleme fabrikası kurulması durumunda elde edilen süt il içinde işlenip katma değeri artırılacak ve ilimiz ekonomisine daha büyük katkılar sağlayabilecektir.

Burdur sınırları içerisinde tarım ürünü olarak kiraz, erik, elma, şeftali, armut gibi meyvelerin yanı sıra; domates, biber, patlıcan gibi sebze üreticiliği de yapılmaktadır.

Ayrıca tarım ve hayvancılığın yanı sıra, tarım makinaları imalatı, silah sanayi, unlu mamüller, son yıllarda önemli ölçüde gelişen mermercilik Burdur ilinin diğer önemli ekonomik faaliyetleridir.

Haberler

divider image

Bu İle Ait Haber Bulunamadı