BAKA > Bakadan Haberler > Körfez Pazarına Cidde Turizm Fuarı’nda Tanıtım

Körfez Pazarına Cidde Turizm Fuarı’nda Tanıtım

05.03.2018 divider image
divider image

Ortadoğu ve Körfez ülkeleri pazarının en önemli turizm fuarlarından kabul edilen 8. Uluslararası Cidde Seyahat ve Turizm Fuarı’nda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) organizasyonuyla açılan stantta tanıtım yapıldı. 30 ülkeden yaklaşık 200 katılımcının yeraldığı fuardaki Antalya standında; BAKA Yönetim Kurulu üyelerinden Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf KEYİK, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer BAĞCI ve Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali BOLAT ile 15 konaklama tesisi ve seyahat acentesi Antalya, Isparta ve Burdur’un tanıtımını yaptı, Körfez turizm pazarının en büyük ülkesi Suudi Arabistan’daki turizm profesyonelleri ile olumlu görüşmeler de gerçekleşti.

Burdur Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Şerif YILMAZ’ın destekleri ile fuara katılım sağlayan turizmciler, Suudi Arabistan’ın liman şehrinde 3 gün süren 8. Cidde Turizm Fuarı’nın beklentilerini karşıladığını, olumlu geri dönüşler aldıklarını ve yeni sezonda Körfez pazarından önemli turist artışı beklediklerini söyledi. Fuarda Antalya standında Antalya Valisi Münir KARALOĞLU’nun direktifleri ile hedef pazarların özellikleri dikkate alınarak hazırlanan Arapça ve İngilizce Antalya tanıtım filmine büyük ilgi gösteren Suudi turizm profesyonelleri ile ziyaretçiler, Antalya’nın şelaleleri, ırmakları, dağlık ve ormanlık bölgeleri ile milli parkları hakkında bilgi aldı.

ANTALYA’NIN TURİZM KAPASİTESİ VE ALTYAPISI ETKİLEDİ

Antalya’da özellikle üst segment Arap turistlere hitap eden 404 adet 5 yıldızlı otel ve tatil köyü olduğunu öğrenen Suudiler, Antalya’nın turizm kapasitesi ve altyapısına hayran kaldıklarını, tesettür otelleri ile helal turizm olanaklarından yeni haberdar olduklarını ve en kısa zamanda Antalya’ya gelmek istediklerini söyledi. Geçen yıl toplamda 651 bin turistin ülkemize geldiği Suudi Arabistan, turizm kaynak ülkelerini çeşitlendirmeye çalışan Antalya turizmi için büyük potansiyel arz ediyor. Suudi turistler Antalya’ya daha çok bağlantılı seferler ile geldiklerini, Türk Hava Yolları’nın geçtiğimiz yaz Riyad’dan başlattığı doğrudan Antalya uçak seferlerinin bu yıl da devam etmesini, ayrıca Cidde’den de uçak seferlerinin konulmasını, mevcut haftalık sefer sayısının da artırılmasını talep etti.

BAKA’nın yanı sıra çok sayıda kalkınma ajansı, turizm ve seyahat acentesi de Cidde Turizm Fuarı’nda yerini aldı. Cidde Emiri ile Cidde Başkonsolosu Akif MENEVŞE, Cidde Ticaret Ataşesi Bilge DÖNMEZ, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Körfez Ülkeleri Temsilcisi Mustafa GÖKSU ve THY Cidde Müdürü Erol ŞENOL da Antalya standını ziyaret ederek başarı diledi. (04.03.2018)