BAKA > Bakadan Haberler > Moskova’da Batı Akdeniz Farkındalığı Hedefiyle Tanıtım

Moskova’da Batı Akdeniz Farkındalığı Hedefiyle Tanıtım

16.08.2018 divider image
divider image

Antalya’ya en çok turistin geldiği Rusya’daki 2. Moskova- Türkiye Turizm Festivali’nde Antalya’nın bilinirliğinin artırılmasının yanı sıra Isparta ve Burdur’un farkındalığının oluşması amacıyla tanıtım gerçekleştirildi. Başkent Moskova’da yaklaşık 150 bin kişinin ziyaret ettiği festivalde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya, Isparta ve Burdur’un tarih, doğa ve ekoturizm değerlerinin tanıtımını yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet ERSOY’un da ziyaret edip başarı dileklerini ilettiği, BAKA Yönetim Kurulu üyelerinin de tanıtım çalışmasına katıldığı Batı Akdeniz’in stantları ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Rus ziyaretçiler stantlarda güller, lavantalar, Salda Gölü, Sagalassos Antoninler Çeşmesi tasarımlarının önünde bol bol özçekim yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) koordinasyonunda TOBB, TÜRSAB, THY, BAİB, valilikler, belediye başkanlıkları, kalkınma ajansları, turizm STK’larının katkıları ve özel sektörün katılımıyla gerçekleştirilen 2. Moskova-Türkiye Turizm Festivali 3 gün sürdü. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet ERSOY, Rusya’nın başkenti Moskova’nın Krasnaya Presnya Parkı’ndaki etkinliğin açılışına katıldı ve BAKA’nın organizasyonuyla açılan Antalya, Isparta ile Burdur stantlarını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Festival alanındaki stantlarda tanıtım çalışması yapanlara başarılar dileklerini ileten Bakan ERSOY, basın mensuplarına da örnek olabilecek Türkiye Festivali için “Sonuç veren bir etkinlik. Bu festivalin en önemli farklılığı halka dokunmasıdır. Geçen sene ilki yapılan ve büyük ilgi gören festivale bu sene daha fazla ilgi bekliyoruz” dedi.

STANTLARDA TANITIM YAPTI

BAKA’nın organizasyonuyla açılan Antalya, Isparta ve Burdur stantları festival boyunca Rus misafirlerin yoğun ilgisini gördü.

2. Moskova- Türkiye Turizm Festivali’nde Batı Akdeniz stantlarında BAKA Yönetim Kurulu üyeleri Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer BAĞCI, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Ali BOLAT, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf KEYİK ile Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN de tanıtım yaptı.

Festivale bu yıl ilk defa katılıp stant açan Isparta ve Burdur da Rus ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği stantlar arasında yer alırken farkındalık oluşturdu. Isparta ve Burdur’un Antalya’ya sadece 1.5 saat mesafede olduğunu yeni öğrenen Ruslar, Türkiye ziyaretlerinde Isparta ve Burdur’a da gelmek istediklerini söyledi. Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus GÜNAYDIN’ın yönlendirmeleri ile Rusça olarak hazırlatılan gül ve lavanta broşürleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Ruslar, lavanta, gül ile Salda Gölü fotoğraf çekim alanları önünde sırada bekledi ve bol bol özçekim yaptı. Isparta’nın gül ve kozmetik ürünleri ilgi odağı olurken, Isparta Valiliği tarafından hazırlatılan gül ve lavanta ürünleri ile broşürler dağıtıldı. Rus turistlerin Isparta’da konaklayarak etkin tanıtım yapılması amacıyla Hilton Garden Inn Otel ve Isparta Ramada Otel, festivali ziyarete gelen 5 çifte 4 gece konaklamalı çekilişle Isparta konaklamalı tatil hediye etti.

Burdur standında da, BAKA tarafından Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle ilk defa Rusça olarak hazırlanan Burdur, Sagalassos ve Kybria broşürleri ilgi gördü. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü beyaz kum platformu Ruslar’ın ve özellikle çocukların en çok fotoğraf çekildiği alanlardan biri oldu. Burdur Belediyesi’nin Burdur Alaca Dokuma Tezgahı ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) tarafından organize edilen Burdur Sipsisi tanıtımları da festivalde büyük ilgi odağı oldu. Rus ziyaretçiler, Isparta ve Burdur’un Antalya’ya mesafesi hakkında sorular sorarak, Isparta ile Burdur’un Rus turistlere daha fazla tanıtılması gerektiğini söyledi.

Antalya stantında ise; Rusça hazırlanan Antalya broşürlerinin yanı sıra, Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Münir KARALOĞLU’nun talimatı ile hazırlanan Rusça Antalya Tanıtım Filmleri de büyük ilgi gördü. Rus ziyaretçiler, Antalya stant alanında kurulan ünlü Hadrianus Kapısı ve kumdan yapılan Aspendos Antik Tiyatrosu replikaları önünde de bol bol fotoğraf çektirdi. Festivalin açılışında BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, T.C. Moskova Büyükelçiliği himayesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) evsahipliğinde protokol üyeleri ve basın mensuplarının davetli olduğu VİP Resepsiyon’a katıldı. BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, yapılan ödül töreni ve çekilişlerde Rus misafirlere hediye takdiminde bulundu. (16.08.2018)