BAKA > Bakadan Haberler > Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Potansiyeli Hestourex'de

Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Potansiyeli Hestourex'de

09.04.2019 divider image
divider image

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın da (BAKA) ‘yerel partner’ statüsünde düzenleyicisi olarak destek verdiği Hestourex 2019 Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem KASAPOĞLU ve Antalya Valisi Münir KARALOĞLU’nun katıldığı törenle açıldı. Hestourex 2019’da Antalya, Isparta ve Burdur’un sağlık, alternatif ve spor turizmi potansiyeli BAKA’nın standında tanıtıldı. 165 ülkeden yaklaşık 6 bin alım heyetinin katılıp ikili görüşmeler gerçekleştirdiği Hestourex 2019’da BAKA’nın standında üç ilden 30 kamu ve özel kurum kuruluş, turizm, sağlık ve spor tesisleri işletmeleri tanıtım gerçekleştirdi.

Türkiye turizmini 12 aya yaymak, kitle turizm hareketlerinden ayrı, nitelikli turizm hareketi sağlamak amacıyla 2017’de Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun destekleriyle yola çıkan ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen, Gençlik ve Spor, Sanayi ve Teknoloji, Sağlık, Kültür ve Turizm bakanlıkları ile kalkınma ajanslarının desteklediği HESTOUREX 2019, 4 gün sürdü. Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’ndeki fuarın açılış töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem KASAPOĞLU, Hestourex’in Türkiye’nin spor turizminde de önemli bir potansiyele sahip olduğunu turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması konusunda büyük ilerlemeler sağladıklarını vurguladı. Hestourex 2018’in rakamlarının hedefleri bir adım öteye taşıdığını belirten Bakan KASAPOĞLU, “Bizlere gösteriyor ki Türkiye, yaz turizminde, sağlık ve kültür turizminde olduğu gibi, spor turizminde de ağırlığını artırıyor. Gayret göstereceğiz. Yatırımları ve tanıtımları artıracağız. İnşallah Türkiye’yi spor turizminde bir marka haline getirmek için ne gerekiyorsa sabırla, özveriyle, çok çalışarak hayata geçireceğiz” dedi.

HEDEF TURİZMİ 12 AYA YAYMAK

Antalya’nın Türkiye’nin turizm başkenti ve misafir odası olduğunu, kentin resort diye tabir edilen deniz, kum, güneş üçlemesinde güçlü ve bu işi yapan bir il hedeflerini turizmi çeşitlendirerek 12 aya yaymaya çalıştıklarını belirten Antalya Valisi Münir KARALOĞLU da, “Antalya spor turizminde fena bir noktada değil, çok önemli tesislerimiz var. Antalya uluslararası çok önemli spor organizasyonlarını başarıyla yürüten bir kenttir. Amacımız hem sağlık hem spor hem de alternatif sporları geliştirerek Antalya’daki turizm sezonunu 12 aya yaymaktır. Bütün hedefimiz bu. Turizm sektörünün bu gibi etkinlikleri daha fazla sahiplenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan KASAPOĞLU ve beraberindekiler fuarın açılış kurdelesini kesip ardından stantları gezdi. Fuarda; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yanı sıra kalkınma ajanslarının, Azerbaycan, Estonya, Litvanya ve Rusya atletizm federasyonları, Mısır ve Malezya Uluslararası Bisiklet Birliği, Yunanistan, Rusya ve Almanya voleybol federasyonları, Özbekistan ve Tunus golf federasyonları, İran Futbol Federasyonu, Bosna Hersek ve Kıbrıs tenis federasyonlarının stantlarında tanıtım yapıldı.

ANTALYA, ISPARTA, BURDUR POTANSİYELİ BAKA STANDINDA TANITILDI

Batı Akdeniz’in sağlık, alternatif ve spor turizmini geliştirmek, yaygınlaştırma ve tanıtmak amacıyla çalışmalarını sürdüren BAKA, ‘yerel partner’ statüsünde düzenleyicisi olarak destek verdiği Hestourex 2019’da en büyük stant alanlarından birisini Antalya, Isparta ve Burdur sektör temsilcilerine sundu. Antalya, Isparta, Burdur’dan 30 kamu ve özel kurum kuruluş, turizm, sağlık ve spor tesisleri işletmeleri BAKA standında, bölgenin sağlık, alternatif ve spor turizmi potansiyelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Fuarda; Isparta ve Burdur’dan Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri, ürettiği tıbbi sülükleriyle ilgi gören Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SAREM), Isparta Şehir Hastanesi, Özel Meddem Hastanesi, Sütçüler ve Güneykent belediyeleri, Lavanta Kokulu Kuyucak, Lisiana Doğa, Saklıgöl Evleri, Tefenni Villas ve Bucak Travel tanıtım çalışması gerçekleştirdi.

BAKA standının Antalya bölümünde ise; ilan edilen 2019 Aspendos Yılı’na uygun olarak Aspendos Antik Tiyatrosu temalı ve mini golf alanı bulunan stant tasarımı kullanıldı. Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği Derneği(ATİB), Türkiye Sağlık Turizmi Federasyonu(TURSAF) üyesi sağlık turizmi kuruluşları ve derneği, Alanya Sağlık Turizm Derneği ALSTUD ve Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi Derneği (UASTED) üyeleri 17 sağlık turizmi kuruluşu tanıtım yaptı. BAKA standında tanıtım yapan katılımcılar, Hestourex’deki ikili görüşmelere de katılarak yeni işbirlikleri için ön görüşmeler gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış YENİÇERİ, çok sayıda kalkınma ajansı genel sekreteri, kamu ve özel kurum yetkilileri de Batı Akdeniz standını ziyaret ederek başarılar diledi. Alternatif, sağlık ve spor turizmi potansiyelinin tanıtıldığı Batı Akdeniz standına, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi geldi. Bu yıl ana teması ‘spor turizmi’ olan Hestourex’de oluşturulan sahalarda da basketbol, atıcılık, tenis, atletizm gibi çok sayıda spor dalında küçük büyük ziyaretçiler spor da yaptı. Hestourex 2019, gerçekleştirilen gala yemeği ile tamamlandı.(08.04.2019)