BAKA > Bakadan Haberler > Salda Gölü’nde Milli Sporcumuzdan Dünya Dalış Rekoru

Salda Gölü’nde Milli Sporcumuzdan Dünya Dalış Rekoru

30.10.2018 divider image
divider image

Burdur Valiliği öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve ilgili kurum kuruluşların destekleriyle Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü’nde Milli Sporcumuz Şahika ERCÜMEN 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalıp serbest dalış dünya rekorunu kırdı. Milli Sporcu ERCÜMEN’in rekor denemesine destek olmak amacıyla Yeşilova’ya giden Burdur Valisi Hasan ŞILDAK, Burdur ve ülkemizin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü’nde gerçekleşen rekor denemesini yakından takip etti. Yeni dünya rekoruna imza atan ülkemize uluslararası başarı kazandıran Milli Sporcu Şahika ERCÜMEN’i tebrik eden Vali Hasan ŞILDAK, bu başarıda emeği geçen bütün ekibini kutladı. Rekor denemesinin Burdur’da yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Vali Hasan ŞILDAK, gerek Salda Gölü’nün tanıtımına gerekse korunmasına dikkat çekmek amacıyla yapılan işbirliği için Milli Sporcu Şahika ERCÜMEN ile herkese teşekkür etti.

Dünya dalış rekortmeni Şahika ERCÜMEN, tatlı su (göl) serbest dalışında 55 metre olan dünya rekorunu kırmak için Salda Gölü’nde kendisini hazır bekleyen dalış teknesiyle açıldı. Gölün ortasında suya girip bir süre ısınma çalışması yapan Şahika ERCÜMEN, kendisini için oluşturulan özel platformun bulunduğu alanda dalışa geçti ve 65 metre derinliğe ulaşıp 1 dakika 58 saniye sonra su yüzüne çıktı. Kimseyle temas etmeden 20 saniye bekleyen Şahika ERCÜMEN, bilinci açık şekilde elini havaya kaldırınca Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri beyaz bayrakla rekorun kırıldığını teyit etti.

Burdur Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan ŞILDAK, Salda Gölü’nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak bu alandaki dünya rekorunu kırmayı başaran Milli Sporcu Şahika ERCÜMEN ile ekip üyelerini tebrik etti. Burdur Valisi Hasan ŞILDAK, “Valiliğimiz ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Türkiye'nin en temiz tatlı sularından biri olan Salda Gölü'nde 65 metre derinliğe ulaşıp Dünya rekorunu kırarak ülkemize uluslararası bir başarı kazandıran Milli Sporcumuz Şahika Ercümen ve bütün ekibini kutluyorum. Bugün Burdur olarak çok büyük bir mutluluğu ve heyecanı birlikte yaşadık. Milli Sporcumuz, serbest dalışta ve kadınlar segmentin de ilk defa bir tatlı suda rekor denemesi gerçekleştirdi. Dünya rekorunu elde ederek ülkemize çok güzel bir armağan sunmuş oldu. Biz kendisini Salda’da, Burdur'da ağırlamaktan büyük gurur ve heyecan duyduk. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. Hem Salda Gölü gibi yeni yeni turizme kazandırmaya çalıştığımız gölümüzün tanıtımına verdiği katkı, hem de göllerimizin özellikle Salda’nın temiz kalması, bakımlı ve korunarak turizme kazandırılması adına verdiği mesajlar bizler için çok önemlidir. Bu sorumluluk duygusu ile ülkemize kazandırdığı büyük rekorun heyecanını birlikte yaşadık. Kendisine tekrar teşekkür ediyor, tebrik ediyorum” dedi.

Salda Gölü’nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak serbest dalış dünya rekorunu kıran başarısını Türk Bayrağı açarak kutlayan Milli Sporcu Şahika ERCÜMEN ise, “Bir anda nefesimi tutamayacağımı zannettim, çünkü su çok soğuktu ama bu rekoru kırdım. Ngsbahis Çok mutluyum. Amacım Salda Gölü’nün korunmasına dikkat çekmekti. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95’inci yılı anısına bu rekoru hep beraber armağan ettik. Rekorumuz ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Ne mutlu ülkemize” diye konuştu.

Konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı. Milli Sporcumuz Şahika ERCÜMEN, yeni dünya rekorunun kırılması sürecinde verdikleri destek dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  ile Burdur Valiliği’ne hazırlanan teşekkür plaketlerini Vali Hasan ŞILDAK’a takdim etti. Vali Hasan ŞILDAK da günün anısına Milli Sporcu Ercümen’e plaket takdiminde bulundu.(25.10.2018)