BAKA > Bakadan Haberler > Solunum Zirvesine Katılan Uzman Doktorlar Kızıldağ’da

Solunum Zirvesine Katılan Uzman Doktorlar Kızıldağ’da

20.06.2019 divider image
divider image

Isparta’da 9. Solunum Zirvesi’ne katılan 30 doktor, zirve sonrasında özellikle astım ile KOAH gibi göğüs ve solunum yolu hastalıkları tedavisindeki faydalarının bilimsel tespiti hedefiyle Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte proje yürüttüğü Şarkikaraağaç İlçesi Kızıldağ Milli Parkı’na gitti. Isparta’da Sürekli Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Derneği’nin düzenlediği zirvede meslektaşlarıyla bilimsel birikimleri paylaşıp karşılıklı görüş alışverişinde bulunan uzman doktorlar, çalışmayı yürüten SDÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Önder ÖZTÜRK, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah MADENCİ ve Şarkikaraağaç Kaymakamı Sertaç KIRÇUVAL’dan Kızıldağ’da uygulamalı sürdürülen deneysel çalışma hakkında bilgi aldı. Mavi Sedir ormanlarının yeraldığı Kızıldağ Milli Parkı’nı gezip yerinde gören uzman doktorlar, astım, KOAH gibi göğüs ve solunum yolu hastalıkları tedavisindeki faydalarının bilimsel tespiti için sürdürülen projenin olumlu sonuçlar vermesini beklediklerini ifade etti.

Sürekli Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal CİNGİ öncülüğünde düzenlenen Eğirdirli Dr. A. Ahmet ŞİRİN’in başkanlık yaptığı 9. Solunum Zirvesi 3 gün sürdü. Zirvenin açılış toplantısına katılan  Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU, uzman doktorları Isparta’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti aktararak Isparta’nın sağlık ve eğitim kenti olduğunu belirtti. BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Vali SEYMENOĞLU, “Ispartamız eğitim ve sağlık kenti. 2 üniversitemizle, Türkiye’nin ilk üç şehir hastanelerinden birine sahip olması bizi bölgemizde ön plana çıkarıyor. Bunun yanında sahip olduğumuz tarihi ve doğal güzellikler, gülümüz, lavantamız, kiraz çiçeklerimizle Isparta’yı ziyaret eden misafirlerimizi birbirinden farklı güzellikler bekliyor” dedi.

3 gün süren 9. Solunum Zirvesi’nin ardından Isparta’nın tarihi ve doğal güzellikleri ile 2. Ulusal Gül, Kozmetik Ürünleri ve 5. Dünya Güzel Koku Festivali’ne de katılan uzman doktorlar, Isparta Valiliği öncülüğünde başlatılan BAKA’nın Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi, Isparta Şehir Hastanesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Şarkikarağaç Kaymakamlığı işbirliğinde bilimsel çalışma sürdürdüğü Şarkikaraağaç İlçesi’ndeki Kızıldağ Milli Parkı’na geçti. ‘Mavi Sedir’ ormanlarının özellikle astım, KOAH gibi göğüs ve solunum yolu hastalıkları tedavisindeki faydalarının bilimsel tespiti için sürdürülen deneysel çalışma hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Şarkikaraağaç Kaymakamı Sertaç KIRÇUVAL’ın da katıldığı Kızıldağ’ın alternatif sağlık merkezi olması ve sağlık turizmine kazandırılması vurgulanan toplantıda; BAKA Genel Sekreteri Abdullah MADENCİ Isparta ve Şarkikaraağaç’ın sağlık turizmi potansiyeli hakkında bilgiler verdi. SDÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Önder ÖZTÜRK de, bir yıl önce başlatılan bilimsel çalışmayı anlattı. 20’şerli iki grup halinde 40 astım ve KOAH hastasının uzman doktorların gözetiminde 15’er gün Kızıdağ’da konaklamasının ardından 1 yıl süreyle takibi ve kontrolleriyle çalışmamın tamamlanacağını belirten Doç.Dr. ÖZTÜRK, “Kızıldağ’da kalan hastalarımız memnun kaldı. Eylül ayında çalışmayı tamamlamayı planlıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı bu konu hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Bu çalışma sonunda sağlık turizmi için kullanılabilir mi, zaman içinde sağlık turizmi kapsamında ülkemiz dışından insanların gelmesini de amaçlıyoruz” dedi.

Mavi Sedir ağaçlarıyla temiz nefes deposu olarak bilinen Kızıldağ Milli Parkı’nı gezen uzman doktorlar, bilimsel tespit için deneysel çalışmanın önemli çıktılar vereceğini belirterek beklentilerinin hastaların buraya gelerek tedavi gördüğü güzel bir sağlık merkezi haline gelmesi olduğunu söyledi.(20.06.2019)