BAKA > Bakadan Haberler > Tarımda Ücretsiz Sulamaya Örnek Olacak Proje Başladı

Tarımda Ücretsiz Sulamaya Örnek Olacak Proje Başladı

16.01.2018 divider image
divider image

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) güdümlü proje desteğiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal sulama enerji maliyetinin azaltılması ile kırsal alandaki çiftçilerin kalkınmasını sağlamak amacıyla hazırladığı ‘Antalya Tarımsal Sulama Amaçlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Projesi’ başladı.  Çiftçinin sulamada enerji giderlerini yüzde 80 oranında azaltacak santralin kurulacağı projenin protokolü; BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Burdur Valisi Şerif YILMAZ ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL imzaladı. Törene; Antalya Valisi Münir KARALOĞLU ve Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN, Antalya milletvekilleri İbrahim AYDIN ile Mustafa KÖSE, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof.Dr. Adem KORKMAZ, BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Antalya Döşemealtı Dağbeli Mahallesi Mellidağ mevkiinde uygulanacak projede inşa edilecek 2,82 Megavat (MW) kurulu gücünde güneş enerjisi santralinde üretilecek enerji, sulama kooperatifleri kanalıyla tarımsal sulamada kullanılmak üzere çiftçilere ücretsiz olarak verilecek. Yeni kurulacak güneş enerji santralinin ve Büyükşehir Belediyesi’nin BAKA desteğiyle yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirdiği 2 MW’lık güneş enerjisi santrali ile birlikte Antalya’da 39 tarımsal sulama kooperatifinin yıllık enerji ihtiyacının tamamı karşılanmış olacak.

Antalya’daki 2018 yılının ilk olağan toplantısının ardından BAKA Yönetim Kurulu üyeleri; BAKA ile Büyükşehir Belediyesi’nin güdümlü projesi Tarımsal Sulama Amaçlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Projesi’nin tanıtım ve imza törenine katıldı. Toplantının açılış konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, güneş enerjisinden elde edilecek elektriğin son derece çevreci olduğunu, Antalya’da tarım sektörünün yılda yaklaşık 6.5 milyon ton üretim yapan ve yarım milyar doları aşkın ihracat kapasitesine sahip önemli bir sektör olduğuna dikkat çekti. Döşemealtı’nda daha önce de BAKA desteğiyle 2 MW kurulu gücünde güneş enerjisi santralinin hayata geçirildiğini ve yaklaşık 2 yıldır üretim yaptığını hatırlatan Başkan TÜREL, “Şimdi BAKA ile devamını getiriyoruz. BAKA’dan mali destek programı kapsamında 1 milyon 400 bin TL yardım alınmış, 7 milyon da belediyemiz bütçesinden karşılanarak toplamda 8 milyon 382 bin TL harcama gerçekleştirilmiştir. Bu destekleri için benim de üyesi bulunduğum BAKA Yönetim Kurulu başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

‘İHTİYACIN TAMAMI KARŞILANMIŞ OLACAK’

Antalya’da 39 tarımsal sulama kooperatifinde yılda yaklaşık 5 MW elektrik kullanıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı TÜREL, şöyle devam etti: “Bizim 2 MW gücündeki santralimiz sulama kooperatiflerinin tamamının ihtiyacını karşılayamıyordu. 2,8 MW kurulu gücünde planladığımız yeni güneş enerjisi santrali ile ihtiyacın tamamı karşılanmış olacak. BAKA ile yeni bir proje başlattık. Santralimizin maliyetinin 9 milyon 375 bin lirası BAKA, 3 milyon 124 bin lirası da Belediyemiz bütçesinden karşılanacak. Böylece belediyemizin güneş santrallerinden üretilen elektrik yıllık 6 milyon 760 kilovatsaate (kWh) çıkacak. Hiçbir bedel almadan bu elektriği 39 sulama kooperatifinin üyesi olan 7 bin 429 çiftçi ailesine sulama desteği olarak kullandıracağız. Bu yıl tesisler tamamlandığında çiftçimize yapacağımız toplam enerji desteği bir yılda 4 milyon 250 bin TL’yi bulacak. Bu imkanı sağlayan başta Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız ile Kalkınma Bakanımıza Antalya ve Antalyalı çiftçiler adına teşekkür ediyorum. Projemizi sahiplenen ve tamamlanması için her türlü özveriyi yapan az önce de ifade ettiğim gibi sayın valilerimize, BAKA yönetim kurulu başkanımız ve üyelerine ve BAKA personelimize başta Genel Sekreterimiz olmak üzere teşekkür ediyoruz.”

Antalya milletvekili İbrahim AYDIN da, Antalya’nın turizmin yanında tarımın da başkenti olduğunu belirterek, en önemli sorunlardan biri olan sulama birliklerinin borçlarına çözüm olacak projeyi hazırlayanlara teşekkür etti ve bu tür projelerin devam etmesini diledi.

‘PROJE SAĞLANAN DESTEKLE ÇOK GENİŞ BİR KİTLEYİ ETKİLEYECEK’

BAKA’nın 2010 yılında kurulduğunu ve güdümlü projesinin ilk imza töreninin gerçekleştirildiğini belirten BAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Burdur Valisi Şerif YILMAZ da, deniz, kum, güneş ile bilinen Antalya’da turizmden daha fazla kişinin tarımda istihdam edildiğine ve projeye sağlanan destekle çok geniş bir kitleyi etkileyecek projenin hayata geçirildiğini vurguladı. Burdur Valisi YILMAZ, söyle devam etti:

“Yönetim kurulu olarak göreve başladıktan sonra tercihimiz şu oldu; biz güdümlü projelere öncelik verelim. Bu daha geniş bir kitleye hitap edecek. Ve özellikle bölgede çözülmesi gereken bir takım hususların çözümüne çok büyük destek olması düşüncesiyle bu süreci başlattık. Projelerden biri MAKÜ Rektörlüğü’nün hazırladığı hayvancılıkla ilgili bir güdümlü proje. İmza törenini önümüzdeki dönemde Burdur’da gerçekleştireceğiz. İkincisi; Menderes Başkanımız çok açık bir şekilde izah etti. Bu bizi etkiledi. Şu açıdan; özellikle enerjiyle ilgili verdiğimiz destekler kurumların kendi ihtiyacını karşılamak üzere oldu. Üreticilerimize, kooperatifler üzerinden kar koymadan, fiyat farkı koymadan verilen desteği direkt üreticiye ve tüketiciye yansıtılacak olan süreci başlatıyoruz. Verilecek destek çok geniş bir kitleyi kapsıyor. Türkiye’de ilk defa bu projeyle tarıma direkt üreticiye yansıyacak olan güdümlü proje hayata geçiriliyor. Bu proje, 7 bin 429 üreticiye kooperatifler üzerinden kar ve fiyat farkı koymadan verilen desteği direkt üreticiye ve tüketiciye yansıtacak olan bir süreci başlatıyor.”

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME LABORATUVARI

Isparta’da gül ve aromatik bitkilerle ilgili son yıllarda çok hızlı bir atılım gerçekleştiğine dikkat çeken BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Vali YILMAZ; “3 ilimizden birisi de Isparta. Isparta’da bildiğiniz gibi gül ve aromatik bitkilerle ilgili son yıllarda çok hızlı bir atılım gerçekleştiriyor. Önünün açılması için de Süleyman Demirel Üniversitemizin hazırlamış olduğu güdümlü proje de Gül ve Tıbbi Aromatik Bitki Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı. Bölgemizde gül ve aromatik bitkilerde katma değerin ülkemizde kalması, sanayileşip üretimin ve ihracatın yapılması gerekiyor. İşte biz bu güdümlü projeyle de özellikle Isparta ve Burdur’un da bir kısmını kapsayacak alanda bu katma değeri ülkemizde bırakacak çalışma yapacak olanlara kolaylık ve destek olmak üzere bu güdümlü projeyi hayata geçiriyoruz. Güdümlü projelerin hayata geçirilmesinde karar alan Yönetim Kurulu üyelerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Burdur Valisi Şerif YILMAZ ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, Antalya Valisi Münir KARALOĞLU ve Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN ile birlikte Antalya Tarımsal Sulama Amaçlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurumu Projesi protokolünü imzaladı.(15.01.2017)